۱۳۹۸ پنج شنبه ۸ اسفند - 2/27/2020 9:04:49 AM / تهران - 9:04 صبح
آرشیو خبر کد خبر: 372  
گزارشی از مدرسه نمونه نابینایان شهید محبی در شهر تهران؛

حافظ روشندل کل قرآن کریم حاصل زحمات خیر نیکوکار مهندس جواد موفقیان

شاید دیگر امروز نام مهندس جواد موفقیان نام ناآشنایی نیست. اگر به محله های مختلف تهران سری بزنیم حداقل نام او را بر سردر یکی از مدارس می بینیم. امروز مجتمع آموزشی محبی یکی از مدارسی است که مهندس موفقیان ویژه دانش آموزان استثنایی احداث کرده است و حاصل زحمات او، دانش آموزان نابینای موفقی است که از سراسر کشور در این مجتمع درس می خوانند. اولین جرقه کار خیر از سال با احداث یک خوابگاه برای معلولان کهریزک زده شد و تا به امروز بیش از 25 واحدآموزشی به همت ایشان در کل کشور ساخته شده است. در حال حاضر ایشان ساکن کشور کانادا هستند و مهندس عشقی نماینده امور خیریه ایشان در ایران را برعهده دارند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ساعت 13:53 تعداد بازدید : ۳۴۰۲


مدرسه 40ساله که به دست مهندس موفقیان بازسازی شد
مجتمع نابينايان محبي شامل دو ساختمان و يك خوابگاه است وواحد آموزشی در سراسر کشور به همت این خیر نیکوکار ساخته شده است. در حال حاضر  همه گروه‌هاي دانش‌آموزي نابينا از پيش دبستاني، مهد كودك تا پيش دانشگاهي مشغول تحصيل هستند .
زمين مجتمع در سال 42 از سوی خانواده مهدوي براي آموزش نابينايان وقف شد و در سال 82 كه بيش از 60‌درصد بنا و ساختمان تخريب شده بود به همت مهندس جواد موفقيان تخريب و بازسازي شد و به جرات مي‌توان گفت كه يكي از بهترين و مجهز‌ترين مدارس مخصوص نابينايان است كه به صورت شبانه‌روزي اداره مي‌شود .


مدیر مدرسه محبی :دانش آموزان روشندل «توانایی با محدودیت» را ثابت کرده اند
مدرسه خیرساز محبی؛ استعدادیابی دانش‌آموزان را در رأس امور قرار داده است. این مدرسه که مختص دانش‌آموزان نابینا است، برنامه‌های متنوعی برای استعدادیابی دانش‌آموزان دارد.
وارد مدرسه که می‌شدیم، حال و هوای عجیبی داشت. اطرافت را کسانی پر کرده بودند که چشمی برای دیدن نداشتند اما چیزهایی را می‌دیدند که ما حسرت دیدنش را  داریم. مدیر مدرسه سعید لواسانی می‌گفت دانش‌آموزان این مدرسه استثنایی اند اما نه به این خاطر که نا بینا هستند بلکه به این خاطر که «توانستن با محدودیت» را ثابت کرده‌اند.
وی ادامه داد: مدرسه خیرساز محبی، یک مدرسه معمولی همانند سایر مدارس است با این تفاوت که شبانه‌روزی بوده و نا بینایان را تحت پوششش قرار داده است. همه شرایط با مدارس معمولی هماهنگ و همسان است. نوع دانش‌آموزان متفاوت است ولی محتوای کتاب‌ها به صورت یکسان و بر اساس دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش است.
دانش آموزان شهرستانی در خوابگاه خیرساز مهندس موفقیان اقامت دارند
لواسانی درباره تعداد دانش‌آموزان و مختصات این مدرسه خیرساز، اظهار کرد: امسال، 170  دانش‌آموز در این مدرسه که در 18700 متر مساحت که 23 کلاس فعال دارد، به تحصیل مشغولند. نیمی از این دانش‌آموزان در دوره روزانه و نصف دیگر در دوره شبانه به تحصیل ‌می‌پردازند که تعدادی از آنان از مناطق محروم هستند.
وی یادآور شد: این مدرسه در سطح عالی از نظر کادر آموزشی و تجهیزات قرار دارد. تمامی امکانات آموزشی و رفاهی اعم از لوزام تحریر، سرویس، نهار رایگان است. دانش‌‌آموزانی که از شهرستان‌های دیگر در این مدرسه تحصیل می‌‌کنند، در خوابگاهی که به همت مهندس موفقیان احداث شده و از امکانات به روز و تجهیزات خوبی برخوردار است، بهره می‌برند.
امکانات مدرسه رایگان است
مدیر مدرسه خیرساز محبی با بیان اینکه امکاناتی که برای بچه های فراهم می‌شود، در این مدرسه نیز به طور رایگان آماده شده است، تصریح کرد: برای انتخاب و ثبت‌نام دانش‌آموزان هیچ گزینشی مدنظر نیست و دانش‌آموزان که واجد شرایط تحصیل باشند و به این مدرسه مراجعه کند، ثبت نام می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه امسال پنجاهمین سالگرد افتتاح این مدرسه را جشن می‌گیریم، اذعان کرد: خود من قبل از انقلاب اسلامی دانش‌آموز این مدرسه بودم و از جنس این بچه‌ها هستم و سعی کردم آن نیازها را مرتفع سازم. اما در زمینه امکانات ورزشی، خیلی موفق نبودیم.
استخر و اتاق ورزش کم داریم
لواسانی بیان کرد: وسایل سرگر‌م‌کننده مانند استخر و اتاق‌های ورزشی با دیدی درمانی و آموزش، به عنوان اصلی‌ترین نیاز کنونی این دانش‌آموزان در این مدرسه است.
در ادامه این گزارش به سراغ چند دانش‌آموز نخبه مدرسه رفتیم که توانسته اند در مسابقات مختلف مقام کسب کنند.
سامان هجرت‌دست یکی از دانش‌آموزان نابینای مدرسه بود اما ظاهرا مارا خوب می‌دید. امسال در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت کرده و در فوتبال نابینایان حرفی برای گفتن دارد.
وی ادامه داد: وقتی به این مدرسه آمدم با رشته فوتبال نابینایان آشنا شدم و با زمینه‌هایی که در این مدرسه برایم فراهم شد، توانستم روز به روز پیشرفت کرده و به تیم ملی راه یابم.
سامان از فرصت‌هایی که مدرسه خیرساز محبی برایش فراهم آورده بود گفت: برخی از بچه ها در روستاها و شهرهای مختلف از کمترین امکانات محرومند ولی با حضور در این مدارس، از امکاناتی خوب به ویژه معلمان و مربیان مجرب بهره‌مند می‌شوند.
او یادآور شد: با حضور در اینجا با کامپیوتر آشنا شدم و به این رشته گرایش پیدا کردم و ادامه تحصیل دادم. دوست دارم که آنقدر پیشرفت کنم که بتوانم به جایی برسم که به همنوعان خود به هر نحوی کمک کنم و مدرسه بسازم.
محمد ملک‌شاهی، عضو تیم ملی شنا متولد اهواز با چشمانی که سوی کافی برای دیدمان نداشت، درباره خیر مدرسه اش گفت: هرچه که دارم را مدیون این مدرسه‌ام که زمینه ه‌ای پیشرفتم را فراهم کرد.
حمیدرضا آب‌روشن، دانش‌آموزی است که تمامی مقاطع تحصیلی را در این مدرسه گذرانده است، او که 17سال بیشتر نداشت ولی حافظ قرآن بود.
او درباره ویژگی خاص مدرسه خیرساز محبی گفت و افزود: دراین مدرسه تلاش‌های زیادی برای استعدادیابی دانش‌آموزان صورت می‌گیرد.
آب‌روشن با اشاره به فراهم شدن زمینه برای حفظ قرآن در این مدرسه، اظهار کرد: قرآن تأکید دارد که اگر یک نفر را زنده کنید  همانند این است که کل بشر را زنده کرده‌اید و احداث مدارس برای دانش آموزان استنایی، عامل امید دوباره به زندگی در کودکانی است که از لحاظ مالی و جسمی با مشکل مواجه هستند. کسانی که در این راه تلاش می‌کنند.
 
وحید حسن زاده
 


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه